INCORO INCORO-kontrukce budov INCORO
  INCORO
 
   
menu

SANACE STROPŮ

menu

SANACE SLOUPŮ A STĚN

menu

PANELY BEZ PRŮHYBU

menu

DŘEVO PRO VYSOKÉ BUDOVY

menu

PROLAMOVÁNÍ OTVORŮ

menu

ZAJIŠTĚNÍ STROPŮ HURDIS

   
menu

O NÁS

   
   

kontakty
  KONTAKTY
 

Prof. Ing. VÁCLAV ROJÍK, DrSc.
Na Hřebenkách 61
150 00 Praha 5

  e-mail: incoro@seznam.cz
telefon: +420 602 685 209

 

created by WEB-STUDIO

INCORO
 

ZAJIŠTĚNÍ STROPŮ HURDIS

 
 

Vedlejším produktem činnosti firmy, zaměřené na rekonstrukci stropů, se již před více než dvanácti léty, v době, kdy se zřítil jeden z prvních stropů HURDIS nad kotelnou UK v Praze stalo zajišťování bezpečnosti stropů HURDIS. K případu napsal Prof. Rojík soudně znalecký posudek, ve kterém popsal příčinu havárie. Ta spočívá v nadbetonávce na desce HURDIS a to bez ohledu na typ stropu a tloušťku nadbetonávky; není-li nadbetonávky, nehrozí porušení desek, v opačném případě existuje vážné nebezpečí havárie. Autor našel také způsob, jak čelit nebezpečí havárie. Je patrný z textu patentního spisu:

 

Název vynálezu:

Způsob odstranění nežádoucí napjatosti stropů zhotovených ze stropních desek HURDIS.

 

Anotace:

Odstranění nežádoucí napjatosti stropů, zhotovených ze stropních desek HURDIS, je řešeno přerušením spodní skořepiny stropu nejméně jednou štěrbinou, provedenou bez přerušení ve směru dutin.

 

 

Prvně byl tento postup uplatněn při rekonstrukci mediálně známého stropu Nerudova gymnázia v Praze. Strop se tehdy porušil pouze zčásti a bylo třeba zabezpečit zbylou plochu před pokračováním poruch. Metoda byla potom uplatněna na dalších dosud neporušených stropech, u kterých se majitelé přesvědčili o existenci nabetonávky a právem se obávali zřícení.

 

Na těchto fotografiích jsou záběry ze školy v Hellichově ulici těsně po pádu části spodní skořepiny stropu.

 

Škola v Hellichově uliciŠkola v Hellichově ulici

 

Na dalších fotografiích jsou záběry z prořezávání spodní skořepiny u stropů, u kterých odhalili majitelé nabetonávku na horní skořepině desky HURDIS.

 

Prořezávání stropůProřezávání stropůProřezávání stropůProřezávání stropů